Dzisiaj jest: 24.2.2024, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Turbina Banki Michella - budowa i zasada działania

Dodano: 6 lat temu Czytane: 8990 Autor:
Redakcja poleca!

Turbina Banki Michella to jedna z bardziej znanych turbin akcyjnych.

Turbina Banki Michella - budowa i zasada działania
HISTORIA
Na podstawie własnych opracowań stworzył jej projekt francuski inżynier Poncelet. Jednakże w 1903 roku została ona poprawiona i opatentowana w Anglii, a dokonał tego australijski inżynier Michell przy współpracy z Węgrem Banki. To właśnie ich nazwiska dały nazwę temu typowi turbiny. Od tego czasu jednak projekt przechodził wiele zmian, które miał na celu usprawnienie jego działania. Pod koniec lat 40-tych XX wieku w turbinie zmieniono najważniejszą jej część, mianowicie zainstalowano obrotowy zawór łopatkowy jak również wtryskiwacz w położeniu poziomym.

ZASADA DZIAŁANIA
Turbina Banki Michella to tak zwana przepływowa turbina akcyjna. Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim szeroki strumień wody o przekroju prostokątnym, jaki wpada do turbiny. Jej konstrukcja powoduje, że strumień dwa razy przepływa przez łopatki wirnika, gdzie jest zamieniamy na energię mechaniczną. Wirnik zasila odpowiednio ukształtowana, 1 łopatkowa kierownica, która zapewnia zarówno dopływ określonej ilości wody jak również właściwe jej ukierunkowanie. Jednocześnie także w wirniku następuje zmiana kierunku przepływu wody. Początkowy strumieniowy jest zamieniany na kierunek osiowy. Rura ssąca, znajdująca się na wylocie wirnika odprowadza znajdującą się w nim wodę, wytwarzając podciśnienie. Dzięki swojej budowie turbina bez problemu może być dostosowana do trzech różnych natężeń przepływu, co znacznie zwiększa możliwości jej zastosowania.
Turbina Banki - Michella - budowa i zasada działania
Fot.1 Turbina Banki - Michella - budowa i zasada działania (źródło wikipedia.org)
 
WADY I ZALETY TURBINY BANKI - MICHELLA
Ze względu na swoje parametry techniczne turbina Banki Michella stosowana jest zazwyczaj w małych elektrowniach, mających moc od kilkudziesięciu do kilkuset kilowatów. Stosowana jest przede wszystkim w elektrowniach przepływowych, dlatego też bardzo często jej moc uzależniona jest od tego, jaka ilość wody znajduje się w rzece. Do głównych zalet tej właśnie turbiny zalicza się przede wszystkim niezwykle dużą jej trwałość, dzięki czemu przez wiele lat może pracować bez problemów i konieczności napraw. Ponadto ewentualne prace konserwacyjne czy naprawy nie nastręczają zbyt wiele problemów, nie należą bowiem do bardzo kosztownych, porównując je z innymi rodzajami turbin.
Turbina Banki-Michella - zakres stosowanie w porównaniu do turbiny Francisa
Fot. 2 Turbina Banki-Michella - zakres stosowania w porównaniu do turbiny Francisa  (źródło wikipedia.org)

Pewną wadą jest jednak maksymalna moc, z jaką turbina może pracować, ponieważ inne rodzaje mają o wiele lepsze parametry. Ponadto jest to turbina o spadzie od 2 do maksymalnie 50 metrów, co także często eliminuje ją z możliwości zastosowania w danym miejscu.

Obecnie bardzo często wykorzystuje sie je do małych elektrowni, mogą być stosowane w sytuacji, gdy ktoś zabiera się do renowacji starego młyna. Jest bardzo wielu producentów, którzy dostarczają na rynek turbiny Banki Michella, dlatego też bez problemu można je kupić. Wiele osób, które decydują się na zastosowanie ich w elektrowniach przydomowych czy niewielkich firmach również kupuje właśnie ten typ turbiny. Poniżej film przedstawiający mała przydomową elektronię wodną z zastosowaniem turbiny Banki-Michella.
 
Źródło: zdjęcia głównego wikipedia.org
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)