Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Jakie są rodzaje gontów?

Dodano: rok temu Czytane: 450 Autor:
Redakcja poleca!

Gonty to popularne materiały budowlane, które z reguły wykorzystuje się na pokryciach dachowych.

Jakie są rodzaje gontów?
Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, ale do najpopularniejszych i najszerzej stosowanych zalicza się z całą pewnością gonty bitumiczne. Mają one odpowiednie właściwości, a w połączeniu często z atrakcyjną ceną są po prostu najlepszą alternatywą dla innych materiałów. Jakie są ich rodzaje?

Czym są gonty?

Gonty są specjalnymi płytkami używanymi do pokrywania dachów oraz, w niektórych przypadkach, elewacji budynków. Wykonane są z różnych materiałów i występują w różnych kształtach i rozmiarach. Główną funkcją gontów jest ochrona budynku przed wpływami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wiatr i promieniowanie słoneczne. Pełnią one kilka funkcji. Przede wszystkim zapobiegają przenikaniu wody do wnętrza budynku. Ponadto pomagają w utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz budynku i mogą znacznie wpłynąć na wygląd budynku. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na indywidualne dopasowanie do stylu architektonicznego.

Szeroka oferta gontów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/pokrycia-dachowe-papy-gonty/gonty

Jakie są rodzaje gontów?

Gonty są szeroko stosowane w budownictwie ze względu na ich funkcjonalność i estetykę. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od wielu czynników, w tym budżetu, klimatu i preferencji estetycznych. Wymienić można kilka ich rodzajów:

  • drewniane - tradycyjny i naturalny materiał, często używany w budownictwie wiejskim i historycznym.
  • bitumiczne - wykonane z bituminy i innych komponentów, są tanie i łatwe w instalacji.
  • metalowe - trwałe i odporne na korozję, ale mogą być droższe.
  • łupkowe - wykonane z naturalnego kamienia, są bardzo trwałe, ale też ciężkie i drogie.
  • kompozytowe - zrobione z mieszanki różnych materiałów, takich jak guma, tworzywa sztuczne i włókna szklane.

Gonty bitumiczne, jako najpopularniejsze rozwiązanie

Gont bitumiczny to popularny materiał do pokrywania dachów, wykonany głównie z bituminy, która jest formą ropy naftowej. Bitumina jest znana ze swojej wodoodporności i trwałości, co sprawia, że jest idealna do zastosowań dachowych. Do produkcji tego typu gontów używa się również innych materiałów, takich jak włókna szklane czy mineralne, które dodają wytrzymałości. Gontu bitumiczne można dodatkowo podzielić na trzyzakładowe i laminowane. Pierwsze z nich proste i ekonomiczne, mają jednak krótszą żywotność. Z kolei architektoniczne są Ggrubsze, z dodatkową warstwą materiału, co sprawia, że są bardziej trwałe i często bardziej estetyczne.

Źródło: MEW
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)