Dzisiaj jest: 24.2.2024, imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Ślad węglowy – czym jest i jak go mierzyć?

Dodano: rok temu Czytane: 347 Autor:
Redakcja poleca!

Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o śladzie węglowym, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska.

Ślad węglowy – czym jest i jak go mierzyć?
Niestety, nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z tego, na czym dokładnie polega to zagadnienie i jaka jest jego definicja. Z pewnością warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, aby poszerzać swoje horyzonty.

Definicja śladu węglowego

Świat węglowy to wartość, która określa całkowitą emisję gazów cieplarnianych wytworzonych przez dany podmiot – osobę, produkt, firmę bądź budynek. Mowa tutaj nie tylko o emisji bezpośredniej, ale także emisji pośredniej. Ślad węglowy to ekwiwalent dwutlenku węgla, którego miarą jest tona ekwiwalentu dwutlenku węgla – t CO2 e.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ślad węglowy to pojęcie, które warto znać nieco bliżej choćby z tego względu, że nie pozostaje on bez znaczenia dla środowiska. Gazy cieplarniane ogromnej mierze przyczyniają się do zmiany klimatu – zwiększają temperaturę ziemskiej atmosfery, co z roku na rok można odczuć na własnej skórze coraz bardziej.

Jak walczyć z tym zjawiskiem? Można dowiedzieć się na stronie internetowej: https://builderpolska.pl/2022/02/03/zmierzamy-w-kierunku-neutralnosci-klimatycznej/.

Ślad węglowy – co generuje największy?

W krajach rozwiniętych największą część śladu węglowego stanowią energia oraz transport. Czynniki, które zajmują odpowiednio trzecie i czwarte miejsce, to żywność i konsumpcja. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ludzka dieta w znaczącym stopniu może przyczynić się do wytwarzanego przez daną jednostkę śladu węglowego. Uznaje się, że największym winowajcą w tej kategorii jest wołowina, której wyprodukowanie zaledwie 1 kg emituje do atmosfery około 60 kg co2e.

Nie ma co ukrywać – każdy produkt wytwarzany i kupowany przez ludzi wytwarza ślad węglowy. Niezależnie od tego, czy są to artykuły gospodarstwa domowego, obuwie, odzież czy też elektronika. Produkty te wiążą się z wydobyciem materiałów, produkcją oraz transportem, co  skutkuje śladem węglowym.

Jak obliczyć ślad węglowy?

Obliczanie śladu węglowego jest dziś możliwe dla każdego przedmiotu, budynku czy usługi. Niemniej jednak, nie jest to bardzo łatwe zadanie, choćby z tego względu, że nie zawsze posiada się dostęp do wszystkich danych, które należy posiadać, aby wykonać tego typu kalkulacje. Co ciekawe, każda osoba może samodzielnie obliczyć swój własny ślad węglowy, korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów.

W jaki sposób można obniżyć ślad węglowy?

Warto wiedzieć, że istnieje bardzo wiele sposobów, aby ograniczyć swój osobisty ślad węglowy. Dodać trzeba, że jego zmniejszenie bardzo często wiąże się z obniżeniem kosztów życia. Przede wszystkim, konsumenci powinni pamiętać o tym, by zakupy robić odpowiedzialnie, kupując tylko to, co jest im naprawdę potrzebne, a przy okazji rezygnując z plastikowych torebek. Warto ograniczyć także spożywanie mięsa oraz przerzucić się z własnego samochodu na środki transportu publicznego. Do zmniejszenia śladu węglowego przyczynić się może także segregowanie odpadów i w miarę możliwości korzystanie z domowego kompostownika. W celu zmniejszenia śladu węglowego warto zadbać o oszczędność energii – korzystając z urządzeń elektronicznych o dobrej efektywności elektrycznej.

Źródło: OF
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)