Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Elektrownia Wodna Solina

Dodano: 3 lata temu Czytane: 3516 Autor:
Redakcja poleca!

Elektrownia Solina, a właściwie Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, zlokalizowany jest na sztucznych zbiornikach wodnych Solina i Myczkowce, w gminie Solina w województwie podkarpackim.

Elektrownia Wodna Solina
Elektrownia wykorzystuje powstałą w tym miejscu naturalnie pętlę rzeki San.

Historia

Początki budowy tamy oraz elektrowni na Sanie w miejscu obecnej elektrowni, sięgają jeszcze tak naprawdę II Rzeczypospolitej Polskiej. W początkach lat dwudziestych zaplanowano zbudowanie tamy oraz elektrowni. Projekt ten upadł głównie z powodu braku środków finansowych. Oczywiście pewne prace podjęto i nawet część infrastruktury, która powstała w latach 20-tych, została wykorzystana podczas budowy na przełomie lat 50-tych i 60-tych już w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jednak warto to podkreślić, że potencjał energetyczny tego obszaru został już dostrzeżony dużo wcześniej. Budowa elektrowni odbywała się tak naprawdę w dwóch etapach. Najpierw (lata 1956-1960) zbudowano tamę oraz zbiornik wyrównawczy w miejscowości Myszkowice, natomiast kiedy ten etap został ukończony, można było przystąpić do głównego etapu realizacji inwestycji, czyli do budowy tamy i elektrowni Solina (lata 1960-1968). Istotne z punktu widzenia historii są również lata 2000-2003, kiedy to zmodernizowano elektrownię. Dzięki tym modernizacjom obecna moc elektrowni to 200MW.

Parametry i wyposażenie

Tama elektrowni na Solinie jest to największa tama w Polsce. Jest to tama typu ciężkiego. Warto wspomnieć, że w zasadzie w Polsce buduje się tylko i wyłącznie takie tamy, ponieważ ze względu na nasz klimat (rozmarzanie gruntu po zimie), tylko takie tamy dość dobrze się u nas sprawdzają. Korona tamy ma w najwyższym punkcie aż 85 m wysokości i aby można było uzyskać tak wysoką konstrukcję, została ona oparta o dwa sąsiadujące ze sobą wzgórza. Jezioro sztuczne, które zostało utworzone w wyniku przegrodzenia Sanu przez zaporę, jest to najgłębsze i największe sztuczne jezioro w naszym kraju. Elektrownia posiada cztery turbozespoły Francisa o łącznej mocy 200MW. Spad wynosi, aż 61 metrów a przeływ całkowity to 410m3/s. 
 

Film opisujący elektrownię wodną Solina

Ciekawostki

Z tamą oraz elektrownią Solina, związanych jest przynajmniej kilka ciekawostek. Jezioro Solina ma 22 km2 powierzchni. Cyfra ta może nie być na początku imponująca, ale warto sobie wyobrazić, że aby obejść jezioro dookoła, należałoby pokonać trasę o łącznej długości ponad 160 km. W najgłębszym punkcie jezioro ma 60 m głębokości, natomiast średnia głębokość wynosi 40 metrów. Budowa elektrowni oraz zapory nie byłaby możliwa, gdyby w 1951 roku, nie doszło do tak zwanej zmiany granic pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a ZSRR. W wyniku tej zmiany Polska otrzymała tereny na lewym brzegu rzeki San, natomiast ZSRR węglonośne obszary na wschód od Zamościa.
Źródło: MEW
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • biznes
    2021-09-05 20:42:10 Zgłoś
    to był dobry biznes otrzymania tych ziem od zsrr
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)