Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

EW DĘBE - zakończono drugi etap umowy - modernizacja HZ4

Dodano: rok temu Czytane: 527 Autor:
Redakcja poleca!

W dniu 22.06.2021 r., spółka ZRE Gdańsk S.A. zakończyła drugi etap umowy na modernizację Elektrowni Wodnej Dębe, której właścicielem jest PGE Energia Odnawialna S.A.

EW DĘBE - zakończono drugi etap umowy - modernizacja HZ4

Elektrownia Wodna Dębe zlokalizowana jest na 21,6 km rzeki Narwi, w pobliżu miejscowości Zegrze koło Warszawy. Elektrownia pracuje nieprzerwanie od momentu jej uruchomienia w 1963 roku, osiągając do tej pory średnioroczną produkcję około 91GWh.
 

„Przed modernizacją hydrozespół nr 4 wyprodukowany na przełomie lat 60-tych i 70-tych przez węgierską firmę Ganz osiągał moc znamionową około 5,3MW. Aktualnie po modernizacji moc znamionowa turbiny Kaplana o średnicy 4800mm to aż 5,8MW (moc znamionowa generatora to 6,25MW). Oprócz wyraźnego wzrostu mocy, nastąpił także znaczy przyrost sprawności maszyny, co przełoży się w przyszłości na zwiększenie produkcji o około 17%”- informuje Jakub Kamrowski – Dyrektor Projektu
 

Warto nadmienić, że do sterowania łopatami wirnika oraz aparatu kierowniczego zastosowano nowoczesne i ekologiczne systemy bezsmarowe, które do minimum eliminują kontakt ropopochodnych środków smarnych z wodą rzeki Narew. „Od kilku lat realizujemy projekty na bardzo rygorystycznym pod kątem środowiskowym rynku skandynawskim gdzie takie rozwiązanie techniczne są normą. To pozytywny trend, który przynosi znaczne korzyści środowiskowe chroniąc faunę i florę rzeczną przed negatywnym wpływem tradycyjnych układów olejowych.” – przekonuje Główny Konstruktor ZRE Gdańsk S.A. dr inż. Piotr Zariczny.
 

ZRE Gdańsk S.A. jako Generalny Wykonawca poza dostawą części elementów i montażem hydrozespołu wykonał we współpracy z dostawcami także kompleksową modernizację systemów sterowania i automatyki oraz instalacji elektrycznych w oparciu o najnowocześniejsze podzespoły i oprogramowanie. Warto podkreślić znaczny wzrost bezpieczeństwa na obiekcie energetycznym, poprzez zastosowanie nowoczesnej metody gaszenia wysokociśnieniową mgłą wodną.
 

„Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębę to największy tego typu projekt w branży polskiej energetyki wodnej od kilkudziesięciu lat. Nasza spółka w ostatnich latach brała udział w modernizacjach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego obiektów w Polsce i Europie, takich jak  ESP Żarnowiec, ESP Porąbka-Żar, ESP Dlouhne-Strane (Czechy) czy też EW Piva (Czarnogóra). Te doświadczenia procentują i bezpośrednio przełożyły się na sukces uruchomienia pierwszej zmodernizowanej maszyny w EW Dębe. To z pewnością umacnia naszą spółkę na pozycji lidera branży energetyki wodnej w Polsce” – komentuje Waldemar Plata – Prezes Zarządu  ZRE Gdańsk S.A.
 

Docelowo do końca 2022 roku mają być wymienione kolejne 3 hydrozespoły wraz z instalacjami przyturbinowmi. Wartość kontraktu wynosi 183.239.250 PLN brutto. Aktualnie rozpoczęto prace demontażowe hydrozespołu nr 3.

Źródło: MEW
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Gratulacje
    2021-07-04 21:11:32 Zgłoś
    Gratulacje dla całego zespołu projektowego i pracowników obiektowych!
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami na temat MEW!