Dzisiaj jest: 17.5.2022, imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Energetyka wodna - plusy i minusy

Dodano: 5 lat temu Czytane: 9840 Autor:
Redakcja poleca!

Energetyka wodna jest szeroko stosowana w wielu krajach.

Energetyka wodna - plusy i minusy
Powodem tego jest między innymi to, iż wykorzystywanie wody jak sposobu do uzyskania siły roboczej znane było już w starożytności, a obecne zastosowanie do uzyskania energii elektrycznej jest swoistym rozwinięciem myśli technicznej dawnych wynalazców. Podobnie jak inne formy pozyskiwania energii, także tej można przypisać zarówno zalety, jak też wady.

Mniej innych surowców oraz emisji spalin
Zużywanie znacznie mniejszej ilości surowców naturalnych to jedna z ważniejszych zalet energetyki wodnej. Woda w rzekach jest cały czas w ruchu, pozostaje jedynie jej odpowiednie wykorzystanie. Ponadto od razu można zauważyć kolejną korzyść ze stosowania energetyki wodnej, a mianowicie znacznie mniejsze niż przy stosowaniu innych surowców zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Ropa naftowa czy węgiel to wiele problemów, związanych nie tylko z ich wydobywaniem, ale także z ich wykorzystywaniem. Powstają bowiem szkodliwe pozostałości z ich przetwarzania a także, jak to ma miejsce na przykład w przypadku węgla, proces jego spalania powoduje niszczenie warstw atmosfery. Gdy mowa o energetyce wodnej, sam proces zastosowania wody do uzyskania energii nie jest tak szkodliwy dla środowiska a także dla ludzi.

Cena ma znaczenie
Cena, a ściślej mówiąc koszt wyprodukowania energii przy zastosowaniu wody to kolejna ogromna zaleta tej metody. Zwłaszcza w przypadku gdy mowa o dostarczaniu ogromnych ilości energii do dużych miast ma to bardzo istotne znaczenie. Dzięki temu można w znaczący sposób minimalizować koszty związane z wykorzystywaniem energii elektrycznej. W dłuższej perspektywie czasowej, koszty produkcji energii z "wody" są niższe w porównaniu do tradycyjnych metod (między innymi w porównaniu do energetyki węglowej w której koszty paliwa oraz środowiskowe mają znaczący udział). 
 

Wady i zalety energetyki wodnej
 
Stabilna produkcja bez przerwy
Stabilność produkcji to zaleta, której nie sposób nie doceniać. Wprawdzie woda może mieć zmienne, w zależności na przykład od pór roku przepływy, jednakże znacznie łatwiej można je przewidzieć i zapobiec zmianom z tego tytułu w ilości produkowanej energii (duże wahania i niestabilość występuje między innymi energetyce wiatrowej i słonecznej). Specjaliści wskazują także na fakt, że energetyka wodna ma korzystny wpływ na warunki żeglugowe. Przyczynia się do tego piętrzenie wody, które także bardzo korzystnie wpływa na bilans hydrologiczny.

Ingerencja w środowisko naturalne
Niestety, wykorzystywanie wody do uzyskania energii ma pewne wady. Wprawdzie są one zazwyczaj znacznie mniejsze niż wykorzystywanie innych sposobów, jednakże nie można o nich zapomnieć. Dość duża ingerencja w środowisko naturalne to podstawowa wada energetyki wodnej. Przede wszystkim budowa samej elektrowni, która wiąże się z koniecznością spiętrzenia wód, co diametralnie zmienia okolicę jak również życie ludzi i zwierząt. Tak samo wykorzystywanie wody powoduje, że dna rzek ulegają zamuleniu. Wynikiem tego są problemy z migracją ryb jak również związane z sytuacjami, gdy zbyt blisko podpływają do wlotu turbiny. Prowadzi się jednak prace i wdraża rozwiązanie, które mają zapobiegać tego typu problemom, jak na przykład specjalne przepławki dla ryb, umożliwiające im przepływanie czy też wykorzystywanie specjalnie zaprojektowanych barier elektromagnetycznych, których zadaniem jest odstraszanie fauny od miejsc takich jak wlot do turbiny.

Do wad energetyki wodnej zalicza się także niezwykle wysoki początkowy koszt samej budowy elektrowni wodnych. Jest to przedsięwzięcie niezwykle drogie, jednakże z pewnością biorąc pod uwagę znacznie niższe koszty pozyskania energii w przyszłości, budowa dość szybko zaczyna się zwracać.
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot.Forest Service)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami na temat MEW!