Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Elektrownia Wodna Włocławek

Dodano: 3 lata temu Czytane: 4516 Autor:
Redakcja poleca!

Elektrownia Wodna we Włocławku znajduje się na Ulicy Płockiej 171, jest to największa elektrownia przepływowa w Polsce funkcjonująca nieprzerwanie od 1970 roku.

Elektrownia Wodna Włocławek

Historia obiektu

Decyzja która sprawiła że ruszyła budowa Elektrowni Wodnej znajdujące się we Włocławku zapadła 1962 roku. Budowa trwała około 6 lat, ponieważ już w 1970 roku elektrownia ta została włączona do sieci energetycznych. To właśnie we Włocławku powstała jak do tej pory największa elektrownia przepływowa w Polsce. Wyżej wymienionym stopniem wody z początku zarządzał Zespół Elektrowni Wodnych Okręgu Północnego w Straszynie. Po niespełna 3 latach nadeszły zmiany, które sprawiły że pieczę nad nowo powstałą elektrownią zaczął sprawować Rejon Elektrowni Wodnych we Włocławku. Niestety po upływie kolejnych 3 lat, władza została przekazana Zakładowi Energetycznemu z siedzibą w Toruniu. Przez kolejnych kilkanaście lat nic się nie zmieniało a Elektrownia Wodna we Włocławku działała bez zarzutów. W 1998 roku ponownie zostało utworzone przedsiębiorstwo Elektrowni Wodnej we Włocławku jako spółka z.o.o. Dopiero w 2013 roku po wielu latach ciągłych zmian przejęła ten obiekt firma Energa Wytwarzanie S.A.
 

Widok z drona na elektrownię wodną Włocławek

Parametry techniczne obiektu hydroenergetycznego

Elektrownia Wodna zlokalizowana we Włocławku nie bez powodu nazywana jest największą elektrownią tego typu w Polsce. Znajduje się w dorzeczu Wisły i jej roczna produkcja sięga aż 0,740 TWh - są to ogromne wartości, które nie łatwo osiągnąć. A wszystko to możliwe jest za sprawą 6 hydrozespołów wysposażonych w ogromne turbiny Kaplana. Wirniki tych maszyn mają prawie 8 metrów średnicy, które pozwalają na osiągnięcie taki dużych wyników produkcji energii elektrycznej. Rzędna piętrzenia elektrowni wynosi 57,3m n.p.m, jej spad znamionowy to 8,8m. Największy obiekt w Polsce tego typu wyróżnia się również pod względem mocy instalowania która jest równa 160 MW oraz samym przełykiem instalowania który wynosi 2190 m³/sek.
Źródło: MEW
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Wątki
  • A środowisko?
    2021-08-28 21:10:12 Zgłoś
    Warto dodać, że ten obiekt budzi duże kontrowersje ze względu na degradację fauny i flory na dolnej wodzie....
  • Kaskada
    2021-09-03 21:15:19 Zgłoś
    Warto dodać, że EW Włocławek miała być jedną z kilku elektrowni pracujących w kaskadzie Wisły. Ostatecnzie wybudowano tylko jedną, stąd problemy na dolnej wodzie
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)