Dzisiaj jest: 16.9.2019, imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
Ogłoszenie:

Młyn z 1908 roku z małą elektrownią wodną oraz oryginalnymi urządzeniami młynarskimi

dodano: 2015.08.27 ważne do: 2019.07.31 wyświetleń: 609
1 180 000 PLN
Szczegóły ogłoszenia:

Młyn z 1908 roku z małą elektrownią wodną oraz oryginalnymi urządzeniami młynarskimi .

Młyn zlokalizowany w miejscowości gminnej w odległości 10 km od trasy 6 Szczecin – Gdańsk. Do Kołobrzegu około 30 km. Nieruchomość składa się z 4 działek.

 

1.       Działka o pow. 370 m2 na której znajduje się budynek młyna.

2.       Działka o wielkości 1200 m2 pomiędzy kanałem spływowym elektrowni a dopływem rzeki Pokrzywnica ( dopływ Parsęty – rzeki trociowej wpływających do morza w Kołobrzegu). Teren przygotowany do założenia małej winnicy.

3.       Działka o powierzchni 600 m2 pomiędzy stawem a rzeką Pokrzywnicą.

4.       Działka o powierzchni 800 m2 nad stawem  stanowi las modrzewiowy będący dawnym ogrodem młynarza.

 

Budynek młyna ( z 1908 r.) to obiekt 4 kondygnacyjny o pow. około 550 m2, w dobrym stanie technicznym - specjalistyczną ocenę oraz inwentaryzację wykonano w 2013 r. , z zachowanymi oryginalnymi maszynami młyńskimi.

Posiada dokumentację stworzoną przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie z 1997 roku. W młynie znajdują się  oryginalne maszyny jak : śrutowniki , mlewniki i gniotownik firmy Kapler i SECK. Młyn podzielony na dwie części: mieszkalną i wystawienniczą, w której znajdują się oczyszczone ręcznie maszyny. Na parterze pozostał oryginalny generator elektryczny z początku XX wieku.

W młynie wydzielono pomieszczenie na MEW ( Małą Elektrownię Wodną) o max mocy 15 kW – wyremontowano turbinę Francisa 900 mm , zregenerowano wirnik i kierownicę , zastosowano nowe łożyska samo smarowne , wykonano nową przekładnie pasową , zamontowano nowy generator z szafą elektryczną. Generator podłączony do sieci Energa.

Pozwolenie wodno – prawe, operaty oraz cała dokumentacja zatwierdzona przez URE.

W latach 2012-2014 przeprowadzono remont urządzeń hydrotechnicznych , wstawiono nowe profile stalowe na moście przy młynie , wylano nowe przyczółki, uregulowano , pogłębiono i oczyszczono rzekę , kanał młynówki oraz cały staw – zbiornik dwukrotnie odmulany – uzyskany urobek zasilił glebę pod winnicę.

 Dokonano naprawy dachu oraz pokryto blachodachówką w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków. Oczyszczono i zakonserwowano elewację z rusztowań. Podłączono budynek do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

 

 

Młyn posiada projekt i całą dokumentację do przekształcenia na budynek mieszkalny , hotelik lub gospodarstwo agroturystyczne .Rozkład pomieszczeń oraz pięknie doświetlone wnętrza dają możliwość swobodnej aranżacji i zagospodarowania obiektu zgodnie z upodobaniami nowego właściciela.

Kontakt
Sczecin, woj. zachodnio-pomorskie ( Pokaż na mapie)
Kontakt
Podziel się:
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami na temat MEW!